Osuszanie i termowizja budynków

Nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich inspekcji w podczerwieni za pomocą kamery termowizyjnej. Trzeba zaimplementować metodę do rodzaju kontrolowanego sprzętu i wymaganego poziomu szczegółowości. Istnieją jednak trzy typowe metody, które obejmują znakomita większość sytuacji, w których można się znaleźć: termografia bazowa, termografia z trendem termicznym oraz termografia porównawcza.

Termografia bazowa.
Termografia bazowa to dobre miejsce na rozpoczęcie pracy w prawie każdym zastosowaniu. Po pierwsze, skanuje się urządzenie w trakcie pierwszego uruchomienia lub w przyszłości w cyklu życia, gdy działa ono tak, jak powinno, a następnie stosuje się to jako punkt odniesienia dla przyszłych kontroli. Niezależnie od tego, czy porównuje się obrazy termiczne z kamery w terenie, czy na komputerze za pomocą oprogramowania, takie podejście bazowe toruje drogę do wykrycia anomalii w przyszłości.
Termografia z trendem termicznym.
Po ustaleniu linii podstawowej, można użyć termograficznych badań trendów do porównania rozkładu temperatury w tych samych komponentach w czasie. Może to pomóc w wykryciu spadku wydajności w czasie, dzięki czemu można zaplanować konserwację w czasie przestoju, zanim sprzęt zaplanuje ją za nas. Termowizyjny przegląd jest wtedy dokładniejszy.
Termografia porównawcza.
Jak można się spodziewać, oznacza to skanowanie podobnych elementów kamerą termowizyjną w podobnych warunkach i porównywanie rezultatów. Termowizja opiera się na założeniu, że podobne albo identyczne komponenty, poddane podobnym obciążeniom, będą miały podobne profile temperaturowe. Gdy mamy trzy lub więcej komponentów, relatywnie łatwo jest wychwycić anomalię. Proste, prawda? Cóż, w większości. Jest jeszcze jeden poziom złożoności, który należy wziąć pod uwagę: w zależności od porównywanych komponentów, rzeczywista różnica temperatur, którą można uznać za anomalię, będzie się różnić.

Sprawdź tutaj: osuszanie domu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł podziel się nim z innymi

Dodaj komentarz