Analiza statystyczna

Analizy statystyczne są zestawieniami, które obrazują nasilenie jakiegoś zjawiska w danym czasie. Tak chyba najkrócej i najlepiej ogólnie można byłoby je zdefiniować.

Analizy statystyczne przygotowują ośrodki badania opinii publicznej na różnorakie potrzeby. Nierzadko takie zgłaszają firmy, które planują wprowadzenia na rynek danego produktu i pragną się rozeznać w tym, czy będzie na taki zapotrzebowanie. Czasami takie analizy projektuje się, żeby zbadać popularność danego produktu.
Badania takie bardzo w znaczącej liczbie przypadków przeprowadza się również na potrzeby wszelakiego rodzaju prac naukowych, natomiast wbrew pozorom nie są one zwyczajne. W celu dokonania statystyki trzeba umiejętnie dobrać grupę badawczą. Jedynie wtedy analiza statystyczna będzie miarodajna i będzie prawdziwa. W wielu przypadkach wykonanie takich badań zleca się, bo zajmują one dużo czasu. W niektórych pracach naukowych przywołuje się statystyki z minionych lat, które zostały rezultatem wcześniejszych badań. W ten sposób także się postępuje, jeżeli już dane opracowanie naukowe nie wymaga badań statystycznych własnych. Ci, którzy wykonują obliczenia statystyczne mają w tym najczęściej już bardzo duże doświadczenie i wiedzą, jakimi sposobami je przeprowadzać, ażeby zostały bardzo dobre i rzetelne. Statystyki mają to do siebie, że kilka z nich organizuje się regularnie, na przykład co kilka lat. Posiadają one znaczenie dla wielu dziedzin edukacji. W bardzo wielu przypadkach takie statystyki podaje się w programach informacyjnych, żeby tym samy zobrazować siłę danego zjawiska. Takie są podawane na przykład przez policję, kiedy ta pokazuje, ile wypadków drogowych miało miejsce w danym okresie.
Zobacz także: Analiza statystyczna.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł podziel się nim z innymi

Dodaj komentarz