Fizjoterapia

Przeglądając fora internetowe można powiedzieć, że chondromalacja rzepki i jej problemy to postrach sportowców. Nietrudno wyszukać kogoś kto po usłyszeniu tej diagnozy skończył z aktywnością fizyczną lub zalecono mu długą rehabilitację. Czym właściwie jest to schorzenie, jakie są objawy- cóż zainteresowałem się tym kłopotem.

Wiec czym jest chondromalacja rzepki. Otóż doczytałem, iż to rozmiękanie rzepki lub kłykci kości udowej. Jest to też rozpulchnianie chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie stawowe co zapobiega tarciu w stawie oraz daje możliwość bezbolesny chód i rozkład obciążeń w ciele. Ta choroba prowadzi do utraty sprężystości i twardości chrząstki przez co ona nie spełnia swojej ochronnej funkcji. Wraz z postępem choroby – chrząstka ta ulega spłaszczeniu, zwyrodnieniu aż do powstania szczelin odsłaniających kość. W większości przypadków prowadzi to do chodzenia o kulach albo artroskopii.

W diagnostyce chonodromalacji w metodzie Outerbridge odróżnia się jej 4 stopnie degradacji jak
1 stopień gdzie występują jedynie zmiany powierzchowne i spluszowacenie,
2 stopień jak przykładowo. chrząstka traci własną gładkość, bo są pęknięcia i fragmentacja grubości,
3 etap już są pęknięcia w tkance pod chrzęstnej ale bez odsłonięcia kości.
I czwarty – ostatni etap gdzie są ubytki odsłaniające kość lub tkankę pod chrzęstną.

I tu ważną ciekawostką jest że tkanka chrzęstna nie jest unaczyniona , a ponadto unerwiona i przez to praktycznie nie posiada zdolności regeneracji. I dlatego pierwsze dwa stopnie chronodromalacji w rzepce nie bolą. Zaś bóle w wyniku chondromalacji może pojawić się dopiero wówczas kiedy ubytki sięgają kości lub bardzo dobrze unerwionej i ukrwionej tkanki pod chrzęstnej. Rehabilitacja jak pole magnetyczne, jontoforeza albo dużo lepiej lasery – pomogą. Ważny jest także lód, ucisk i leki przeciwzapalne jak ketonal. ibuprom, bo mogą pomoc w zmniejszeniu opuchlizny. Dowiedziałem się, iż chory może odnieść korzyści ze stosowania stabilizatora albo innej formy unieruchomienia przez kilka dni, ale powinien rozpocząć rehabilitować nogę , a ponadto kolano. Istotne jest szczególnie ćwiczenie na wewnętrzną część mięśnia czworogłowego uda.
Tak naprawdę największym problemem tej wrednej chondromalacji jest to, że to sprawa wybitnie indywidualna. Nie ma jednego wzoru postępowania. To co pomoże jednej osobie, może nie dawać jakichkolwiek efektów u drugiej. Właściwie każdy z nas jest inny. Dlatego nie warto szukać złotych rad. Wybierzmy się do fizjoterapeuty lub też ortopedy który ma doświadczenie w pracy z chorymi albo sportowcami w Gdańsku lub w Gdyni i poddajmy się laserom, bo mi pomogły. Stwierdza się korzystny wpływ promieniowania laserowego na leczenie uszkodzeń i stanów zapalnych tkanek miękkich, gojenie dolegliwości. U fizjoterapeuty z Trójmiasta Pawła Michałowicza promieniowanie laserowe stosowane jest również w leczeniu problemów w kościach. W wielu badaniach pod mikroskopem na przykład. stwierdzono zachodzące pod jego wpływem powiększenie unaczynienia i co ciekawe- szybsze formowanie się kostniny w miejscu choroby rzepki a nawet złamania. Bo chrząstka pokrywająca rzepkę jest dość gruba i wbrew pozorom nie tak łatwo ją zetrzeć a fizykoterapia jak laser pomaga.
Zastosowanie laseroterapii w procesie leczenia ma działanie przeciwbólowe, które wiąże się z jej wpływem na stan czynnościowy naczyń tętniczych i włosowatych oraz dodatkowo zwiększeniem odpływu limfy z miejsc dotkniętych stanem zapalnym. Efekt przeciwbólowy przypisywany jest także narastaniu zawartości endorfin i prostaglandyn oraz usprawnieniu komórkowych procesów metabolicznych. Warto zatem pamiętać, że chondromalacja to dolegliwość wtórna, coś musi być jej przyczyną, nie powstaje od tak. A powodów choroby jest w całości wiele jak – złe chodzenie i bieganie, złe obuwie albo też boczne przyparcie rzepki, zwichnięcia rzepki, przebyte urazy stawu kolanowego i potem nieprawidłowy tor ruchu rzepki. Pozostawienie niestabilnej rzepki może prowadzić do zapalenia stawu rzepkowo-udowego z obrzękiem błony maziowej i wysiękami oraz dodatkowo zniszczenia chrząstki przez nieprawidłowe siły ścierające. W tych wszystkich i innych przypadkach rzepka może być obciążana nieprawidłowo co prowadzi do jej niszczenia w miejscach przeciążeń.
A chondromalacja diagnozowana jest zbyt lekkomyślnie w Trójmieście, bo nawet badanie U.S.G nie jest świetnym narzędziem do rozpoznania chondromalacji gdyż nie ukazuje dosłownie połowy powierzchni chrzęstnych. Zaś bóle w przedniej części kolana , a oprócz tego zły chód i wysięk, charakterystyczne trzaskanie podczas aktywności i mamy problem bo diagnoza gotowa, słyszymy że najlepiej byłoby przestać biegać, ściągnąć leki przeciwbólowe a jak to można nie pomoże to niezbędna jest rehabilitacja a na końcu – ortopedyczna operacja- a to brzmi jak wyrok na nas.
A istotna jest przerwa w sporcie albo zmniejszenie intensywności treningów. A bywa i tak,iż w pewnych sytuacjach również musimy dać czas, by uszkodzona chrząstka zabliźniła się tkanką łączną. Receptą nie jest jednak przerwanie jakiejkolwiek aktywności, gdyż naszym priorytetem powinna być rehabilitacja i znalezienie przyczyny złego obciążania rzepki jak przykładowo. złe buty albo złe chodzenie. Ważna jest diagnoza o chondromalacji rzepki u ortopedy i może być postawiona prawidłowo a chrząstka może być zniszczona dużego czwartego stopnia- występują wtedy dolegliwości ze strony kości lub tkanki pod chrzęstnej.
Niech ortopeda albo terapeuta rehabilitacyjny medyczny oceni osobiście nasz przypadek, dobierze leki, ćwiczenia jak rehabilitację. Znajdzie przyczynę bólu. Rehabilitacja rozwija się mocno, że faktycznie warto spróbować niektórych metod zanim rzucimy sport lub udamy się na operację i udaj się do rehabilitanta i masażysty od przypadłości chorobowych jak neurologiczne,onkologiczne oraz ortopedyczne i miej spotkanie dla chorych z Sopotu a także z Gdańska Żabianki czy choćby gdańskiej Starówki oraz Oruni bądź w Gdyni Międzytorze oraz Niemotowo.
Niektórzy z was teraz zadają sobie pytanie- co robić gdy nie wszyscy mają dolegliwości bólowe? A ma odpowiedź jest bardzo ważna , a ponadto prosta. Dbajmy o nasze kości i stawy bo jedzenie , a dodatkowo znakomita regeneracja i rozgrzewka jest na prawdę ważna. No i rozciąganie , a ponadto odpowiednie buty, gdyż to ma bardzo duże znaczenie. Gdańszczanie -pamiętajmy o tym i nie dajmy się chorobie.
Sprawdź również informacje na stronie: masażysta w Gdyni.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł podziel się nim z innymi
FacebookTwitterGoogle+Podziel się