Domowe pączki

W polskiej tradycji nie brakuje dni, które obchodzi się w piękny sposób. Takimi na pewno są święta, które wynikają z wiary.

Takimi dniami, o specyficznym charakterze są także te, które od lat obchodzi się w taki sam sposób. One również wynikają z tradycji. Kilka z nich obchodzi się już od pokoleń. Inne do tradycji weszły dopiero jakiś czas temu. Do takich dni, które od wieków obchodzi się tak samo, na pewno należałoby tłusty czwartek. To dzień, który niejako poprzedza początek wielkiego postu. Tłusty czwartek jest tym czwartkiem, który jest wprost przed środą popielcową. To więc ostatni czwartek karnawału.
Jak obchodzi się tłusty czwartek? Wręcz małe dzieci wiedzą, że w tym dniu pączek posiada własne święto i obchodzi się je w taki sposób, że prawie każdy stara się zjeść choćby jeden pączek. Jeżeli paczka się nie zje, to w sumie nic złego się nie stanie. Nie będzie to powodowało żadnego nieszczęścia ni niczego w tym rodzaju. Jednak nie na tym cała idea polega. pączki są smaczne, słodkie. Nie prawie każdy jada je na co dzień. Dlatego w tłusty czwartek jest ku temu szczególna okazja. Tym bardziej, że pączki na tłusty czwartek w każdej chwili są jakiś lepsze. Piecze się ichniejszym więcej na innym tłuszczu niż zwykle i dlatego ichniejszym smak jest dużo lepszy. Poza tym jeśli w ciągu roku jada się je sporadycznie lub wcale, to w tłusty czwartek w każdej sytuacji będą smakowały priorytetowo. Dlatego dla wielu ludzi tłusty czwartek jest dniem, kiedy pączek jest obowiązkową przyjemnością. A że piecze się je wtedy w wielu wariantach, na jednym pączku zwykle się nie kończy.
Polecam: Tłusty czwartek.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł podziel się nim z innymi

Dodaj komentarz